Polub stronę na Fb

środa, 14 lutego 2018

Burze sezonu 2017 cz.1

 Powspominajmy :) sezon 2017r.

Cóż sezon 2017r. pod względem burz w moim regionie nie przyniósł dużej ilości, jednak kilka całkiem okazałych zjawisk dało się zaobserwować.

Na przykład burza z dnia 10 sierpnia. ( cały film pod spodem )


źródło mapy
Blitzortung
Na tak spektakularną burze i to w godzinach porannych dosyć próżno szukać, wszystko zaczęło się tuż po godzinie  9:30. W oddali słychać było już donośne grzmoty szybkie spojrzenie na detektor wyładowań i było wszystko wiadome że mamy do czynienia nie lada z silną burzą, tak zwanym Mesoscale Convective System po polsku
mezoskalowy układ konwekcyjny czyli rozległa burza wielokomórkowa, która swe początki utworzenia może mieć kilka godzin wcześnie. A omawiana burza z dnia 10.08 miała swe "narodziny" jeszcze na terenie wschodnich Niemiec. Takie burze są bardzo niebezpieczne pod względem zjawisk zachodzących w komórce burzowej. Oprócz nawalnego deszczu, przynosi często spore średnice gradzin lub wbudowane linie szkwałowe, niosące bardzo silne wiatry nierzadko dochodzące do 100 km/h.


W moim regionie owa burza zaczęła już delikatnie słabnąc ale zanim całkowicie straciła na silne, można było zaobserwować całkiem fotogeniczny wał chmurowy ang. shelf cloud. Zapewne znacie to i widzieliście więc szerzej nie będę opisywał w tym poście. 

Wał chmurowy dotarł tuż przed godziną 10 dając niesamowity efekt, po pierwsze widoczne były pierścienie co nie w każdym wale się zdarza ( fot.) to było coś pięknego trzy pasma pierścieni do tego tak nisko sunące się chmury.

Sama burza nie była gwałtowna tak jak wspomniałem traciła na silne nawet sam opad deszczu nie był nawalny, jednak dość intensywny ( moja stacja zanotowała ponad 10 mm deszcz ) a wiatr to około 5 w skali Beauforta czyli 30 - 40 km/h.

Same prognozy jakie przewidywały dzień wcześnie sprawdziły się, prognoza modelu UM.

 Mapa animacji wyładowań atmosferycznych
Proszę zauważyć jak burza jest ogromna, jej szerokość w pewnym momencie przekracza 300 km. ( źródło mapy blids.de)

A same kowadło niemal przykryło całą zachodnią i centralną Polskę.   Oto cały film z burzy zapraszam do obejrzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz